10. ročník konference ROBOTY 2023 - nové trendy v robotice. Robotizace v Austinu.

Ke konci ledna se v Brně uskutečnil 10. ročník konference ROBOTY 2023 zaměřený na nové trendy v robotizaci a příbuzných oborech. Účastnili se všichni renomovaní výrobci robotů jako ABB, Staubli, Kuka, Fanuc, Yaskawa, Mitsubishi Electric a další.

Pro potřeby konference byly připraveny zajímavé aplikace jako např. automatická příprava kávy nebo studie automatického sběru rajčat za použití kolaborativních robotů - tzv. koboty otevírají svět, kdy lidé a roboty bez ochranných klecí pracují bok po boku. Kromě přednášek proběhlo i několik panelových diskuzí zaměřených na budoucnost investic do robotiky a automatizace v období přicházející krize, růstu cen energií, nedostatku pracovníků pro některé profese či nových trendů v oblasti robotiky a automatizace. Jedním z řečníků byl i technický ředitel Austinu Ing. Roman Vala. Formou on-line prezentace se připojila i Susanne Bieller z IFR (International Federation of Robotics).

 

Zajímavosti:

-          V roce 2021 bylo celosvětově instalováno 517 000 ks nových robotů. Z toho 384 000 ks v Asii a Austrálii, z nichž 268 000
           ks bylo instalováno v Číně. Pouze 84 000 ks bylo toho roku instalováno v EU.

-          V ČR stále dominují instalace robotů v oboru automotive, ostatní odvětví průmyslu zaostávají.

 

Trendy:

-          mobilní robotika (doručování zásilek, logistika, roboty v domácnostech)

-          expanze do dalších odvětví mimo automotive (potravinářství, zemědělství)

-          snižování spotřeby energie u robotů

-          údržba a repase robotů

-          hledání a výchova talentů pro nové profese spojené s robotikou, automatizací a digitalizací

-          masivní rozvoj kolaborativní robotiky

-          snižování náročnosti programování s cílem tuto oblast sjednotit

-          vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji nejen v Evropě, budou instalace robotů v různých odvětvích průmyslu masivně narůstat.


Robotizace v Austinu

V Austinu nyní provozujeme 23 robotů, čímž se řadíme do první pětky firem ve Zlínském kraji. Další jsou na cestě. Během pár let se bude počet našich robotů blížit 30 kusům. Roboty přebírají fyzicky náročné práce a jdou ruku v ruce s automatizací, která pomáhá naplňovat rostoucí požadavky nejen na výkon a kvalitu, ale také na kvalifikované zaměstnance, kterých je stále nedostatek.

Fotogalerie